gdy w Wigilię gwiazda wstaje,
Nowy Rok zaś cyfrę zmienia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Przy pięknej sposobności
my życzymy Wam radości,
aby wszystkim się darzyło,
z roku na rok lepiej było.
pracownicy filii nr 1
91-065 Łódź, ul. Ogrodowa 24 tel. 042 630-17-81
ŚWIĘTY MIKOŁAJ |
Święty Mikołaj - któż go nie zna.
Okazuje się jednak, że przeciętny Polak niewiele o nim wie.
Postanawiamy to naprawić przedstawiając jego ankietę personalną.
Imię i Nazwisko - Święty Mikołaj
Zawód - katolicki biskup, dobroczyńca
Zajęcie - przynoszenie radości zarówno tym najmłodszym jak I starszym dzieciom
Zakres działalności - opieka and bednarzami, cukiernikami, dziećmi, flisakami, jeńcami, kupcami, marynarzami, młodymi małżeństwami, młynarzami, notariuszami, pannami, piekarzami, pielgrzymami, piwowarami, podróżnymi, rybakami, sędziami, studentami, więźniami, wdowami, sierotami oraz żeglarzami. Jest także patronem Rosji, Grecji, Sycylii oraz wielu miast we Włoszech, Niemczech, Austrii, Belgii I Holandii.
Firma - Niebo, Spółka z Nieograniczoną Odpowiedzialnością
Stanowisko - Specjalista ds. Zaopatrzenia
Hobby - gra w chowanego i ciepło-zimno, dalekie podróże
Wygląd - biskupi strój, pastorał, broda
Miejsce przebywania - przez cały rok w zasadzie nigdzie, w okresie świątecznym - wszędzie.
Uwaga - prawdziwego Świętego Mikołaja nie można zobaczyć. Można za to poznać gdzie był po pozostawionych w tym miejscu prezentach opakowanych w kolorowe papiery lub torby.
CV
Urodzony w II połowie III wieku w w Patrze, w Azji Mniejszej. Pełnił funkcję biskupa Myry. Słynął ze swojej szczordości, z którą wiązane są liczne legendy. Jako biskup był więziony za wiarę, a potem uwolniony przez cesarza Konstantyna. Zmarł w połowie IV stulecia, jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Święty Mikołaj był przez wieki jednym z najpopularniejszych świętych, do dziś jest otaczany ogromną czcią w Kościołach Wschodnich. W Polsce kościoły pod jego wezwaniem ustępują liczbom jedynie tym, których patronem jest Jan Chrzciciel. Imię Mikołaj nosili w historii Polski tak znani ludzie jak Mikołaj Kopernik, pierwszy prymas Polski Mikołaj Trąba oraz poeci Mikołaj Rej i Mikołaj Sęp Szarzyński. Podczas Soboru Watykańskiego II zalecono reformę kalendarza i dokładniejsze przyjrzenie się niektórym świętym. Dotyczyło to również św. Mikołaja, o którym zachowało się co prawda bardzo wiele późniejszych podań i legend, jednak nie ma żadnych źródeł jednoznacznie potwierdzających przebieg życia i dokonania biskupa Myry. W liturgii i nauczaniu Kościół Rzymsko - Katolicki usunął więc w cień tą tak bardzo popularną postać.
Imieniny - 6 grudnia. Niestety, składanie mu tego dnia życzeń jest niemożliwe - nie ma go wówczas w domu i bardzo szybko się przemieszcza.
Ulubiony film - niemal wszystkie o Świętym Mikołaju, pod warunkiem, że nie pokazuja go jako zbzikowanego staruszka lub jako osobę złą
Ulubiona muzyka - kolędy
Ulubiona potrawa - pierniki
Ulubiona część garderoby - buty i skarpety, na tyle duże by można było włożyć do nich prezenty.
Kontakt - najlepiej listowny, przy czym listy dobrze jest przekazać przez ręce rodziców.
Tradycja andrzejek wywodzi się od Św. Andrzeja - apostoła - ucznia Jana Chrzciciela a później Chrystusa. Andrzeja z wróżbami skojarzyli Grecy (prawdopodobnie z podobieństwa słów andrós i Andreas - oznaczających odpowiednio mężczyznę i Andrzeja) i to właśnie im zawdzięczamy magiczny charakter tego święta.
Andrzejki wg tradycji są świętem obchodzonym tylko przez panny, które poznają na nich imię swojego przyszłego męża. Dla kawalerów przewidziane były "katarzynki" przypadające 24 listopada. Obecnie odbiega się od tradycji i andrzejki stały się oczywiście świętem, na którym wróżą sobie wszyscy, wszystkim i wszystko ;) a przepowiednie traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Andrzejki najhuczniej obchodzone są w Szkocji, której patronem jest właśnie Św. Andrzej - mają one jednak trochę inny charakter niż w Polsce...
Oczywiście nie ma andrzejek bez lania wosku. Ta wróżba jest chyba najmocniej zakorzeniona w tradycji andrzejek. Przygotowanie jej jest stosunkowo proste i zajmuje niedużo czasu. Musimy przy gotować kilka świec.
Podpalamy palnik i umieszczamy nad nim garnek, w którym należy rozpuścić wosk z kliku świeczek. Rozgrzany wosk lejemy przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Duży, stary klucz użyty do zabawy, będzie najlepszy, ponieważ całość zyska niepowtarzalny, tajemniczy klimat.
Powstałą formę oświetlamy najlepiej przy pomocy dużej świeczki albo lampy naftowej. Wróżenie odbywa się na podstawie cienia, jaki powstaje na ścianie - może on przybrać naprawdę ciekawe kształty.
Do wróżenia można posłużyć się również butami. Ta wróżba dotyczy tylko niezamężnych panien.
Ustawiamy buty, zdjęte z lewej nogi, gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Przekładamy ostatni but na przód rzędu tak długo, aż któryś przekroczy próg. Właścicielka buta, który to zrobił, może oczekiwać w najbliższym czasie zmiany stanu cywilnego.
Obierki z jabłek
Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestniczek zabawy. Każda z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Która wygra, ta będzie najdłużej chodzić ze swoim chłopakiem. W drugim etapie kazda dziewczyna bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąs literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka, z którym będzie się w tym roku spotykać.
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Cykl powieści, nazwany przez czytelników Jeżycjadą, łączy po pierwsze miejsce akcji - poznańska dzielnica Jeżyce, po drugie bohaterowie - jeżeli nie należący do sławnej familii Borejków, to przynajmniej z nimi zaprzyjaźnieni, a po trzecie fabuła, której tematem są przeważnie perypetie uczuciowe młodej dziewczyny. Na kartach 17 książek autorka zdołała opowiedzieć o pierwszych zakochaniach trzech pokoleń dziewczynek z rodziny Borejków.