wtorek, 27 kwietnia 2010

BIBLIOTEKA – SŁOWA, DZWIĘKI, OBRAZY
Współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych; staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch, a wzrok służy nie tylko rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. Coraz częściej biblioteki stają się mediatekami, gromadzącymi treści na różnych nośnikach. Multimedialność naszych książnic stała się faktem, stąd hasło Tygodnia Bibliotek 2010, które pozwala uświadomić czytelnikom nie tylko kierunek, w jakim zmierzają placówki biblioteczne, ale i pokazać konkretne rozwiązania stosowane w praktyce. W realizowaniu hasła: „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy” jest miejsce zarówno na podkreślenie roli Internetu, w którym splot tych pojęć realizuje się najpełniej, jak i na odniesienie do zbliżającego się Roku Chopinowskiego.

piątek, 23 kwietnia 2010

Nowości


Miłość jak ze Zmierzchu, tajemnica jak ze Świata nocy, atmosfera jak z Wichrowych Wzgórz...
Wrzosowiska wznoszą się surową falą brązów, zieleni i fioletów.Puste wzgórza smaga wiatr. Stare mury pną się ku niebu, a rzędy okien wpatrują się w noc jak niewidzące oczy.To Wyldcliffe Abbey – elitarna szkoła z internatem dla dziewcząt... Evie przyjeżdża tu jak na zesłanie. Wyobcowana i samotna sądzi, że spotkało ją największe nieszczęście – gdyby nie tajemniczy Sebastian, chłopak jakby nie z tego czasu i świata. Na spotkania z nim Evie wymyka się niemal co noc. Ale nawet jemu nie przyznaje się, że czasem na szkolnym korytarzu widzi dziewczynę zdumiewająco do niej podobną, lecz ubraną w staroświecką suknię. Nieznajoma chce jej coś powiedzieć, przed czymś ostrzec... Jakby znała jakiś sekret – o Evie i o Sebastianie... Noc, mgła i posępne krajobrazy są tłem powieści brytyjskiej autorki Gillian Shields. Klimat gotyckiego romansu i powieści grozy, duchy i sekrety, ponadczasowa miłość i zazdrość, klątwa i odkupienie składają się na tę nastrojową opowieść – stylową i wciągającą, z niezapomnianymi bohaterami.

Wampiry, wilkołaki, czarownicy, zmiennokształtni - są wśród nas, choć o tym nie wiemy. Należą do świata nocy, którym rządzą surowe zasady. A miłość oznacza złamanie wszystkich praw...
Nadciąga apokalipsa. Tylko zjednoczona moc czterech istot, o których mówią legendy, może powstrzymać ciemność. Czterech istot, które nie wiedzą jeszcze, że zostały wybrane, by uratować świat. Dzieci nocy szukają wybrańców, by skierować ich na drogę przeznaczenia... Albo zgładzić, by nigdy się ono nie dokonało. Nie wiedzą jednak, że jest moc silniejsza od magii, silniejsza od nich samych. Że miłość zmieni ich plany i na zawsze odmieni ich życie...

Ilustrowany atlas świata
Ilustrowany atlas świata to ksiązka przygotowana z myślą o młodszych Czytelnikach, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu geografii.W atlasie umieszczono kilkadziesiąt map - od tych ogólnych, przedstawiających wszystkie kontynenty, do bardziej szczegółowych map ważniejszych regionów świata.Książka ta ponadto zawiera ciekawostki, opisy zabytków i zwyczajów panujących w różnych kulturach, a także liczne ilustracje.

Atlas do przyrody.
Świat w porach roku jest przeznaczony do trzyletniego cyklu nauczania w szkole podstawowej przedmiotu przyroda. Ułatwia on uczniom poznanie środowiska przyrodniczego i powiązań między jego elementami oraz zrozumioenie zachodzących w nim procesów.







wtorek, 13 kwietnia 2010


Wielka narodowa tragedia


Prezydent Lech Kaczyński zginął w tragicznym wypadku lotniczym w Smoleńsku. Razem z nim zginęła jego małżonka oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w kraju. Na pokładzie rządowego
Tu-154 było 96 osób.

5.03.1940r Stalin i jego towarzysze wydali wyrok na
KWIAT POLSKIEJ INTELIGENCJI.

W 1940 r. w Katyniu Sowieci wymordowali tysiące polskich oficerów i podchorążych, wziętych do niewoli w wyniku agresji na Polskę 17 września 1939 r. Wcześniej byli oni więzieni w Kozielsku. W trzech obozach (oprócz Kozielska jeszcze w Ostaszkowie i Starobielsku) przetrzymywano łącznie 15 tys. oficerów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, policjantów i podchorążych. Nikt nie potrafi podać dokładnej liczby zamordowanych w Katyniu. Historycy szacują, że jest to około 8-10 tys. osób.

POMNIK OFIAR

poniedziałek, 12 kwietnia 2010



Lech Kaczyński
(1949 - 2010)

był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej od 2005 roku do tragicznej śmierci 10 kwietnia 2010 roku. Pełnił funkcje szefa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka i prezydenta Warszawy.
Razem z bratem Jarosławem założył Prawo i Sprawiedliwość
Urodził się w 1949 roku w Warszawie, w rodzinie żołnierza AK Rajmunda Kaczyńskiego i łączniczki Szarych Szeregów Jadwigi Kaczyńskiej.
W 1976 r. zaangażował się w KOR, w czasie karnawału „Solidarności” był doradcą związku. W stanie wojennym internowany, po wyjściu na wolność wrócił do działalności w opozycji. Był wiceszefem NSZZ „Solidarność”.
W 1989 r. opowiedział się za Okrągłym Stołem.
Wraz z bratem Jarosławem Kaczyńskim był inicjatorem tzw. przyspieszenia.
Gdy w 1990 r. wybory prezydenckie wygrał Lech Wałęsa, Kaczyński znalazł się w jego kancelarii. Jako sekretarz stanu odpowiadał za Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Odszedł po konflikcie z Mieczysławem Wachowskim.
W 1992 r. został szefem NIK,
w 2000 r. ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka.
W 2003 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy.
To stanowisko utorowało mu drogę do najważniejszego urzędu w państwie.
W 2005 r. został prezydentem RP.

Maria Kaczyńska
(1943-2010)
Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie w Lubelskiem, ale jej rodzina pochodziła z Wilna, ojciec walczył w wileńskiej AK. Studiowała transport morski na Uniwersytecie Gdańskim, pracowała w Instytucie Morskim.
W 1976 r. poznała Lecha Kaczyńskiego, ślub wzięli dwa lata później.
Po narodzinach córki Marty odeszła na urlop wychowawczy. Do pracy zawodowej nigdy już nie wróciła.
Gdy Lech Kaczyński prawie przez rok był internowany w stanie wojennym, utrzymywała dom, udzielając korepetycji, biorąc tłumaczenia. Nie angażowała się w politykę, choć bliskie jej były poglądy męża.
Jako pierwsza dama okazała się bardzo samodzielna.
Opowiedziała się przeciw wpisaniu do konstytucji zakazu aborcji. Zaprosiła z tej okazji do Pałacu przedstawicielki mediów.
Maria Kaczyńska popierała zapłodnienie in vitro, sprzeciwiając się jednak finansowaniu zabiegu z pieniędzy budżetowych.

ŻAŁOBA NARODOWA

Samolot Lecha Kaczyńskiego Tu 154 rozbił się
na lotnisku wojskowym Siewiernyj ok. godz. 8.56.
Nikt nie przeżył katastrofy.
Na pokładzie było 96 osób, w tym wielu posłów, senatorów, dostojników kościelnych, wojskowych, kombatantów, członków rodzin katyńskich.
W Polsce ogłoszono tygodniową żałobę narodową.
W Rosji 12 kwietnia.

Żałobę narodową w Polsce może wprowadzić Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w drodze rozporządzenia określając przyczyny i czas trwania żałoby narodowej.
W czasie trwania żałoby narodowej flagę narodową opuszcza się
do połowy masztu.
Kwestię tę reguluje art. 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000 z późn. zm.)
W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej opuszcza się do połowy masztu w szczególności
na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz Państwa,
innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism uwzględniają w czasie trwania żałoby narodowej potrzebę uczczenia pamięci ofiar.
Na czas trwania żałoby narodowej odwołuje się zwykle
imprezy masowe i rozrywkowe.
W latach powojennej Polski żałoba narodowa zarządzania była kilkanaście razy.
W 2009 r. dwukrotnie dla uczczenia pamięci ofiar pożaru socjalnego w Kamieniu Pomorskim i katastrofy górniczej
w kopalnii "Wujek" - "Ruch Śląsk".